Dodaj-podtytul-1

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ewangelia (J 15, 1-8)

Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

Wydaje mi się, a przynajmniej czegoś takiego doświadczam, że trudno dziś trwać.

Chodzi tu o takie cierpliwe czekanie na autobus, cierpliwe znoszenie słabości drugich, cierpliwe przezywanie cierpienia… Trudno dziś trwać w raz podjętej decyzji, bo mocno dostępna staje się inna alternatywa: “gdy ci trudno, to postaraj się o zmianę”.


I nie mam tu na myśli sytuacji, gdy zmiana jest niezbędna, bo chodzi o ludzkie życie, czy o zbawienie.


A Jezus obiecuje, że gdy będziemy w Nim trwać, to i On będzie w nas trwał. Nie zawsze będzie to łatwe, ale czyż zapewnienie, że On w nas trwa niezmiennie, nie powinno dodawać nam otuchy?

V Niedziela Wielkanocna

Nie polegaj nigdy na sobie, lecz zawsze ufaj Panu Jezusowi i spoczywaj w Bogu.

error: Treści są chronione, przepraszamy :)