Kościół w Ślemieniu

ŚLADAMI RODZICÓW OJCA ZAŁOŻYCIELA

ŚLADAMI RODZICÓW OJCA ZAŁOŻYCIELA

Ślemień i Gilowice – śladami rodziców O. Założyciela – ks. Józefa Małysiaka.

W życiu każdego człowieka bardzo ważni są rodzice, po ludzku najważniejsi. To oni przekazują życie, wiarę,  wartości, dobry przykład… By zdobyć więcej informacji i rzetelnych danych pojechałyśmy do rodzinnych miejscowości rodziców ks. Małysiaka.

Do Ślemienie udałyśmy się na zaproszenie p. Piotra, który dowiedział się o naszej wizycie w Żywcu. Obecnie mieszka na terenie, gdzie było gospodarstwo państwa Bierońskich: Jana i Tekli, a więc rodziców Marii Bierońskiej – matki naszego Założyciela. Informacje o rodzinie i wspomnienia znał ze słyszenia od swojej babci, która mieszkała w bliskim sąsiedztwie. W  latach 60-tych XX wieku jego mama kupiła ten dom od ks. Juliusza Małysiaka, który go po matce odziedziczył. Od niego dowiedziałyśmy się, że Maria miała jeszcze trzy rodzone siostry. Potomkiem jednej z nich,  Anny Bierońskiej jest p. Piotr. Dom został niestety rozebrany i na posesji zbudowano nowy. Po domu Marii Bierońskiej zostały tylko fundamenty, które obecnie są zasypane. Okolica jest przepiękna. W ogrodzie zachowały się drzewa i krzewy pamiętające czasy pierwotnych właścicieli. Zachowała się również stodoła.

Niedaleko został wybudowany kościół parafialny w latach 1842-1853. W kancelarii parafialnej, dzięki uprzejmości ks. Proboszcza mogłyśmy przejrzeć księgi parafialne. W Księdze Chrztów jest wpis o udzielonym sakramencie chrztu  Marii Agnieszce Bierońskiej. Tu ochrzczony został i jej ojciec Jan jako syn  Mathiasa i Zofii. W Księdze Małżeństw znaleźliśmy wpis o zawartym małżeństwie między Marią a Wojciechem : 24.10.1880 r. W Księdze Zmarłych widnieje wpis o pochówku Jana Bierońskiego (dziadka O. Założyciela), który zmarł w  wieku 48 lat. Nie zachowało się miejsce grobu.

Dalsze poszukiwania podjęłyśmy w Gilowicach, ale parafia, która tam powstała istnieje dopiero od 1882 r. Wcześniej te tereny należały do parafii Rychwałd. Zostałyśmy bardzo życzliwie przyjęte przez OO. Franciszkanów OFM Conv. W Rychwałdzie. Mamy potwierdzone, że został w Rychwałdzie ochrzczony Wojciech Małysiak (wpis w akcie małżeństwa), ale w księdze chrztu na razie nie mogłyśmy go znaleźć, ponieważ wiele stron było nieczytelnych.

Wyjazd był bardzo owocny i mogłyśmy na własne oczy zobaczyć miejsca skąd pochodzili rodzice ks. Małysiaka, gdzie być może jako dziecko przyjeżdżał w odwiedziny do swoich bliskich.

Przy okazji pobytu w Żywcu, za zgodą ks. Proboszcza zrobiłyśmy gazetkę o naszym Założycielu, zostawiłyśmy książki i inne materiały, a przy chrzcielnicy obrazki z modlitwą o jego beatyfikację. S. Konstancja i s. Agata.

Nie polegaj nigdy na sobie, lecz zawsze ufaj Panu Jezusowi i spoczywaj w Bogu.

error: Treści są chronione, przepraszamy :)