IMG_5552

LEDNICA 2024

LEDNICA 2024

1 czerwca na Polach Lednickich zebrało się ok. 20.000 młodych osób, aby pogłębiać i wyznawać swoją wiarę. Tegoroczne XXVIII Spotkanie Młodych odbywało się pod hasłem “Wracaj do domu”.

W trakcie spotkania można było brać udział w wartościowych warsztatach, słuchać ciekawych konferencji, a przede wszystkim spotykać niesamowitych ludzi, których pragnienie poznania Boga i kochania Go zgromadziło na tym wydarzeniu.

Bp Artur Ważny podczas Homilii pocieszał i pobudzał młode serca do wielkich pragnień, nadziei i miłości, do wielkich tęsknot za domem, w którym chcemy żyć i który chcemy budować. W swoich słowach odnosił się do przemówienia papieża Benedykta XVI do młodzieży:

W sercu każdego człowieka, moi przyjaciele, jest pragnienie domu. Tym bardziej młode serce przepełnia przeogromna tęsknota za takim domem, który będzie własny, który będzie trwały, do którego będzie się nie tylko wracać z radością, ale i z radością przyjmować każdego przechodzącego gościa. To tęsknota za domem, w którym miłość będzie chlebem powszednim, przebaczenie koniecznością zrozumienia, a prawda źródłem, z którego wypływa pokój serca. To tęsknota za domem, który napełnia dumą, którego nie trzeba będzie się wstydzić i którego zgliszczy nigdy nie trzeba będzie opłakiwać. To pragnienie jest niczym innym jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym. Nie lękajcie się tej tęsknoty! Nie uciekajcie od niej! Niech was nie zniechęca widok domów, które runęły, pragnień, które obumarły. Bóg Stwórca, dając młodemu sercu ogromną tęsknotę za szczęściem, nie opuszcza go w mozolnym budowaniu domu, któremu na imię życie.

Biskup Artur kierowanymi do słuchaczy pytaniami pobudzał do zastanowienia się nad tym, dlaczego z Kościoła uciekamy, bądź chcemy uciekać, i czy mamy odwagę wracać, aby nasz Kościół, nasz Dom odbudowywać. Mówił o “metafizycznym smutku”, który spowodowany jest stawianiem biurokracji przed łaską, formalizmu przed Duchem, instytucji przed człowiekiem, klerykalizmu przed współpracą. Źródłem tego smutku jest brak wielkiej nadziei i nieosiągalność wielkiej miłości.

Niech zachęta, która wybrzmiała na Polach Lednickich, będzie i dla nas źródłem motywacji. “Wracaj do Kościoła, który jest Twoim domem i odbuduj go.” Wszyscy ochrzczeni tworzymy ten Dom i jesteśmy za niego odpowiedzialni. Ten Dom (Kościół) kosztował Chrystusa Jego własne życie, krew wylaną na krzyżu. Ten Dom ma wartość do odkrycia.

Nie polegaj nigdy na sobie, lecz zawsze ufaj Panu Jezusowi i spoczywaj w Bogu.

error: Treści są chronione, przepraszamy :)