bmwk182

25-LECIE BMWK

25-LECIE BMWK

25-lecie Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów to dobry moment, aby przypomnieć sobie o początkach i rozwoju tego dzieła.

25-LECIE BMWK Betańska Misja Wspierania Kapłanów

WSPIERANIE MODLITWĄ KAPŁANÓW – TO NASZA MISJA

25 lat temu, dokładnie 4 lutego 1999 roku kilka młodych osób na rekolekcjach powołaniowych wraz z s. Gabrielą  Basistą na czele podjęło się stałego, duchowego towarzyszenia kapłanom – ta modlitwa za księży miała być odpowiedzią na przeżywane przez nich trudności, wypraszaniem potrzebnych im łask oraz życzliwą obecnością, pełną otuchy i wsparcia, dającą komunikat kapłanom „Jesteśmy dla Was i z Wami. Nie jesteście sami.”  

Dzieło to nazwane Betańską Misją Wspierania Kapłanów, prowadzone jest przez Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, w których charyzmacie jest pomaganie kapłanom w pracach parafialnych i wsparcie modlitewne.  „Kiedy spotykacie kapłana, zawsze myślcie o Jezusie” mówił św. Jan Maria Vianney – do tego jako siostry betanki i jako członkowie BMWK chcemy zapraszać innych. Jezus jest w kapłanie, a my chcemy tych kapłanów oddawać Sercu Jezusowemu.
W chwili obecnej w BMWK modli się ponad 8000 osób i ponad 8000 kapłanów jest objętych stałą modlitwą przez członków BMWK.

Na czym więc polega bycie członkiem Betańskiem Misji Wspierania Kapłanów?

Nasza Betańska Misja zrzesza osoby świeckie i duchowne, które modlą się za księży. Każda osoba zgłaszająca się do misji otrzymuje imię kapłana, któremu zobowiązuje się towarzyszyć duchowo w ciągu swojego życia. W tym celu podejmuje się odmawiania codziennie dwóch modlitw. Jednej do Ducha Świętego za powierzonego im kapłana i drugiej do Matki Bożej za całe duchowieństwo.

Każdy zgłaszający się do modlitwy za kapłana w BMWK otrzymuje legitymację członkowską z ww. modlitwami, modlitewnik BMWK, a także obrazek pamiątkowy dla kapłana (jeśli modli się za wybranego przez siebie kapłana).

Dlaczego warto?

Można zapytać nie tyle dlaczego, ale dla kogo warto podjąć się tej modlitwy. Przede wszystkim dla Chrystusa, który pragnie mieć blisko swoich kapłanów, dla kapłanów, których obecności i świętości pragniemy i od których  jej wymagamy, dla siebie, aby umiłować Chrystusowe Kapłaństwo.

Modlitwa jest przestrzenią, w której człowiek się wycofuje, aby ustąpić miejsce Bożemu działaniu, przede wszystkim pozwala stanąć człowiekowi w pokorze. Bo któż z nas nie potrzebuje wsparcia modlitewnego ? Bo któż z nas jest mocny sam z siebie? BMWK tak naprawdę kontynuuje modlitwę, którą rozpoczął sam Jezus. On modlił się za swoich apostołów. „Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę, ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara”.

Ta modlitwa uczy nas także odpowiedzialności za Kościół i Jego pasterzy i zobowiązuje nas samych do wiernego podążania za Jezusem, nie tylko w Jego modlitwie za apostołów, ale także w Jego świętości i postawie życia, która była błogosławieniem, nie złorzeczeniem.

W jaki jeszcze sposób służy kapłanom dzieło BMWK?

Inicjatyw jest wiele i jest to ogromna radość. W Betańskiej Misji można więc wyróżnić takie formy pomocy kapłanom jak:

  • Intencje modlitewne za kapłanów – to nasza księga intencji online, do której wiele osób przysyła prośby modlitewne za kapłanów, także sami kapłani mogą anonimowo wysłać do nas prośbę o modlitwę. My jako siostry zanosimy te intencje przed Najświętszy Sakrament. Można pobrać na telefon aplikację BMWK i razem z nami omadlać te intencje oraz mieć stały dostęp do modlitewnika za kapłanów online: link
  • Biuro Intencji Mszalnych – w biurze intencyjnym BMWK można zamawiać Msze Święte ofiarowane w intencji kapłanów, zarówno żyjących jak i zmarłych: link
  • Niedziele Kapłańskie – to bezpośrednie, osobiste spotkanie  z wiernymi w konkretnej parafii na zaproszenie księdza proboszcza. Siostry przez całą niedzielę dają świadectwo modlitwy za kapłanów ukazując też prawdziwy obraz chrystusowego kapłaństwa, jego piękno i wielkość. Po każdej Mszy świętej rozprowadzane są materiały o Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów a wierni zachęcani są do modlitwy za swoich pasterzy także poprzez włączenie się do tego dzieła modlitwy: link
  • Grupy modlitewne BMWK – za zgodą księdza proboszcza można w swojej parafii stworzyć grupę osób, która w pierwsze czwartki miesiąca będzie adorować Najświętszy Sakrament w intencji kapłanów: link
  • SMSowe pogotowie dla kapłanów – to propozycja dla samych kapłanów, którzy mogą wysłać do nas wiadomość sms z prośbą o modlitwę.          

O tych wszystkich inicjatywach można więcej poczytać na naszej stronie.

Nie trzeba mocno rozglądać się po świecie, aby dostrzec potrzebę i pilność modlitwy za kapłanów. Zachęcamy wszystkie osoby chętne do podjęcia się tej misji do zgłoszenia się poprzez formularz internetowy na naszej stronie www.bmwk.pl oraz do kontaktu telefonicznego.

Przede wszystkim chcemy także prosić kapłanów, aby nie bali się być „żebrakami modlitwy” i wiedzieli, że istnieje dla nich takie miejsce, w którym tak wiele osób chce zanosić ich sprawy i ich samych przed Boży tron.

25-LECIE BMWK Betańska Misja Wspierania Kapłanów

Nie polegaj nigdy na sobie, lecz zawsze ufaj Panu Jezusowi i spoczywaj w Bogu.

error: Treści są chronione, przepraszamy :)