6

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU

We wspólnocie w Świdniku oprócz Uroczystości patronalnej siostry świętowały 45-lecie istnienia placówki, które przypadło na dzień 27 listopada. Podczas Eucharystii dziękczynnej za lata posługi siostry modliły się za wszystkie siostry oraz o nowe powołania. Odnowiły również publicznie swoje śluby. Wcześniej odbyło się wspólne spotkanie z kapłanami przy kawie i okolicznościowym torcie.

Krótka notka historyczna z posługi sióstr w Świdniku

Historia placówki Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej przy parafii NMP Matki Kościoła w Świdniku (1978-2023)

Pierwsze Siostry Betanki przybyły do Świdnika  27 listopada 1978 r. Były to: s. Celina Michalak, która objęła obowiązki kucharki oraz s. Cecylia Różanka, która zajęła się prowadzeniem kancelarii.

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia

Siostry rozpoczęły pracę na zaproszenie ks. Kan. Jana Hryniewicza. Ówczesna Przełożona Generalna – M. Róża Wydra posłała Siostry do Świdnika, mimo że kościół był jeszcze w budowie. Docelowe mieszkania dla Sióstr również nie były jeszcze ukończone. Siostry zamieszkały na plebanii, chociaż jeszcze nawet księża tam nie mieszkali.

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia

Oficjalne erygowanie placówki nastąpiło 15 lutego 1980 r. dekretem wydanym przez ówczesnego ordynariusza lubelskiego Ks. Bpa Bolesława Pylaka. Pierwszą przełożoną została mianowana s. Cecylia Różanka. Wkrótce do wspólnoty Sióstr dołączyła s. Marietta Czuryło jako organistka. Na prośbę
Ks. Proboszcza Jana Hryniewicza, w październiku 1980 r. przybyła druga organistka – s. Krystyna Szarzyńska.

Dnia 24 grudnia 1985 r. ks. Bp. Bolesław Pylak poświęcił górny kościół. W związku z uruchomieniem kościoła ks. Proboszcz, poprosił M. Generalną – Magdalenę Banasiak, o siostrę do pracy w zakrystii. Podjęła ją od 6 sierpnia 1985 r. s. Urszula Piwko. We wrześniu 1986 r. Siostry rozpoczęły przeprowadzkę do przygotowanego mieszkania usytuowanego nad kościołem.

W lutym 1989 r. siostry zakończyły posługę w kuchni. W dalszym ciągu opiekowały się zakrystią, kancelarią, zajmowały się katechizacją dzieci oraz pełniły posługę organistki.

Dnia 25.07.1995 r. została poświęcona domowa kaplica Sióstr pod wezwaniem Matki Łaski Bożej.

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia
Wygląd kaplicy w 1995 r.
45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia
Wygląd kaplicy w 2000r.
45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia
Wygląd kaplicy w 2002r.

Posługa Sióstr: Przez te wszystkie lata Siostry włączały się w różnorakie działania parafialne lub same je inicjowały. Siostry organistki prowadziły chór parafialny.

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia
Chór z 1988 r. pod dyrekcją s. Teresy H.

Katechetki katechizowały dzieci i młodzież na różnych poziomach edukacyjnych, przygotowywały dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz do I Komunii Świętej. Towarzyszyły dzieciom i aktywnie angażowały się w prowadzenie nabożeństw różańcowych i Drogi Krzyżowej. Prowadziły dziecięce grupy, np. Dziecięcy Legion Maryi, Eucharystyczny Ruch Młodych, Iskierki Miłosierdzia oraz Scholę.

45-LECIE PLACÓWKI W ŚWIDNIKU Z życia Zgromadzenia
Scholka – „Nutki Chwały” z s. Bożeną F.

 Organizowały wolontariat młodzieżowy i korepetycje dla dzieci oraz pracowały z uzależnioną młodzieżą w Monarze. Siostry pomagały w przygotowaniu dekoracji świątecznych na Boże Narodzenie lub Wielki Tydzień a także z okazji I Komunii Św.

W ciągu 45 lat na placówce w Świdniku posługiwało i mieszkało 39 Sióstr. Niektóre powracały po kilku latach.

Obecnie w parafii posługuje s. Salezja w kancelarii parafialnej, s. Konstancja w katechezie, s. Zuzanna w zakrystii oraz s. Agata, jako polonistka dojeżdża do pracy w Lublinie.

(Opracowała s. Konstancja)

Nie polegaj nigdy na sobie, lecz zawsze ufaj Panu Jezusowi i spoczywaj w Bogu.

error: Treści są chronione, przepraszamy :)